Kiralama Koşulları

Araç Kiralama Süresi

Araç kiralama süresi en az 1 (bir) gündür (24 saattir).Daha kısa süreli talepler bir günlük kiralama bedeli olarak değerlendirilir. Araç dönüşlerindeki gecikmelerde her 1 (Bir) saat için günlük bedelin 1/3’ü, 3(Üç) saati geçen gecikmelerde ise 1 (bir) günlük kiralama bedeli alınır. 

 

Sürücü Belgesi ve Kiralama Yaşı Koşulları

Kiracının, araç kiralama sözleşmesini imzalayabilmesi için 21 (Yirmi bir) yaşını doldurmuş ve en az 2 (İki) yıllık yerli veya geçerli uluslararası sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir. Lüks araçlar için 25 (Yirmi beş) yaş ve en az 5 (Beş) yıllık ehliyet şartı aranır.

 

Fiyatlara Dahil Olanlar

Araç kiralama fiyatlarımıza, KDV, bakım giderleri, kış zinciri,7/24 yol yardım, hasar sorumluluk sigortası (Muafiyetsiz tam hasar kaskosu), küçük park yeri hasarları ile Lastik, cam-far (LCF) sigortası, yasal sınırlar içerisinde üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası, hırsızlık sigortası, sınırsız km kullanım, kira sözleşmesinde belirtilmesi ve ehliyet - yaş koşullarına uyması şartı ile 2. Ve 3. Sürücü, İzmir havalimanı araç kiralama (Teslim alma-teslim etme),ile yedi gün (7) ve üzeri kiralamalarda İzmir otogar araç kiralama ve İzmir şehir merkezi sınırları içerisinde adrese teslim kiralama dahildir. 

 

Fiyatlara Dahil Olmayanlar

Yakıt, köprü ve otoyol geçiş ücretleri, otopark ücreti, trafik cezaları, tek yön drop ücreti (İzmir havaalanı rent a car ve şehir merkezi olmak üzere İzmir rent a car hizmetimiz ile Şirketimizin ofislerinin bulunduğu yerlerde ücret talep edilmez), Navigasyon, Bebek-Çocuk Koltuğu, tekerlekli sandalye ve Şoförlü kiralama talepleriniz ücretli değerlendirilir.

 

Ödeme

Oto kiralama sözleşmesini imzaladığınız ve aracı teslim aldığınızda toplam ücretin tamamı nakit veya geçerli tüm kredi kartları ile tahsil edilir. Eğer banka havale /eft, seçeneğini tercih ederseniz en geç 24 saat öncesine kadar şirketimizin yetkililerinden alabileceğiniz hesap numaralarına ödemenizi yapmanız gerekir. Yurt dışından gelen müşterilerimizin haricinde kiralama yapacak olan müşterilerimizin kendi adlarına düzenlenmiş kredi kartına sahip olmaları gerekmektedir. Bu kredi kartlarından en az 500 TL tutarında bir depozit istenebilir. Yurt dışından gelen müşterilerimizden, pasaport bilgileri ve uçuş bilgilerini bildirmeleri durumunda kredi kartı ve depozit talep edilmez. Önceden yapacağınız rezervasyonlar için kaparo veya ön ödeme yapma zorunluluğunuz yoktur. Rezervasyonlarınızı hiçbir ceza-i şartı olmaksızın istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Rezerv ettiğiniz araçların haricinde son dakika sürprizleri ile asla karşılaşmazsınız. Ancak elde olmayan mücbir sebepler halinde fiyat farkı talep etmeden bir üst sınıf araba teklif edilebilir. Havalimanı rent a car ve adrese teslim oto kiralama hizmeti verdiğimiz müşterilerimizin yanlarında kimlik ve ehliyet fotokopilerini hazır bulundurmaları rica olunur. 

 

Sigorta Şartları

Araçlarımızın tamamı, normal kazalar ile lastik yarılması (Havası inmiş ve patlak lastiğin üzerinde sürüşe devam edilmesiyle oluşan yarılmalar hariç) ve cam-far kırılmaları da kapsayan muafiyetsiz tam sigorta kapsamındadır. Ancak stepne çalınması, ruhsat ve anahtar kaybolması sigorta kapsamı dışındadır. Sigortaların geçerli olabilmesi, hekim veya hastane raporu ile belirlenmiş engelleyici bir durum haricinde en geç 48 (Kırk sekiz) saat içerisinde, trafik kaza tutanakları (olayın gerçekleşme durumunun detaylı belirtildiği kaza tutanağı ile karşı tarafın iletişim bilgileri, ruhsat-ehliyet-sigorta poliçelerinin fotokopileri) ve alkol raporlarının, İZMİRİM  rent a car ofislerine veya yetkililerine teslim edilmesi, aracın uyuşturucu, ilaç ve alkol etkisi altında kullanılmaması ve kanunlarla belirlenen hız sınırları içerisinde kullanılması ile mümkündür. Aksi durumlarda kiracı hasar ve zararların tamamından sorumlu tutulur. Aracın çalınması halinde, araç kaskosu şartları gereği kırk beş (45) gün içerisinde bulunursa kiracı, aracın bulunduğu tarihe kadar geçen süreyi kiralama bedeli olarak ödemekle sorumludur. Aracı, ikinci ve üçüncü bir şahsın kullanabilmesi için bu şahıslara ait kimlik ve ehliyet bilgilerinin araç kiralama sözleşmesine kaydı yapılması gerekmektedir. Aksi durumda kasko sigortası geçersiz sayılır ve kiracı bütün hasar ve zararlardan sorumlu tutulur. Alkol, ilaç, uyuşturucu etkisi altında ve ehliyetsiz araç kullanılan hallerin dışında kiracının 100% (Yüzde yüz) hatalı olduğu hasarlarda, kiracının sözleşmeyle birlikte  200 Euro sigorta muafiyeti ödemesi durumunda aracın serviste kaldığı gün boyunca geçen süre için uygulanan kiralama bedeli ile aracın çalınması halinde bulununcaya kadar geçen süre için uygulanan kiralama bedeli alınmaz.

 

Aşağıda Belirtilen Durumlarda Sigortadan Yararlandırma Teminatı geçersiz olacak ve oluşacak zarar sigorta kapsam dışında kalacaktır:

 

Kiralanan Aracın kira kontratı dışında adı belirtilen kullanıcılardan başkasına kullandırılması,

T.C Kanunları ile belirlenmiş taşınması yasak olan ve suç sayılan her türlü emtea taşınması

T.C Kanunları uyarınca bir kişinin üzerinde bulundurması suç teşkil eden veya izne tabi olan madde taşınması

Aracın gayri yasal işlerde kullanılması veya gayri yasal işlere mekan teşkil edilmesi

Aracın istihab haddinin üzerinde yüklenmesi veya yolcu ve eşya taşınması,

Aracın normal sürüş şartları dışında kullanılması ( çok kötü yol şartları veya patlak lastik üzerinde sürüşe devam edilmesi, araca yanlış yakıt ikmali yapılması, yüksek motor harareti ile kullanılması),

Aracın trafik kuralları dışında, yarış, hız denemesi, sağlamlık denemesi ve motorlu sporlar ile normal trafiğe kapalı yollarda kullanılması ve Aracın alkol veya uyuşturucu madde ve ilaç etkisi altında kullanılması,

Araçta taşınan bir eşyanın hasara veya kazaya neden olması,

Meydana gelmiş bir kazanın veya çalınma olayının, en kısa sürede  müşteriye verilmiş olan irtibat telefonlarına bildirilmemesi, aracın kazanın olduğu yerde terk edilmesi (Hastahane ve Hekim raporu ile belirlenmiş engelleyici bir durum yok ise),

Herhangi bir kaza durumunda 48 saat içerisinde yetkili makamlardan gerekli tutanak ve raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması, - Aracın çalınması olaylarında orijinal anahtarının iade edilememesi.

Şirketimiz yetkililerinden onay alınmadan ve kiralama süresinin sona ermesine rağmen aracın teslim edilmemesi,

Kiralanan oto’nun içerisinde taşınan yük ve eşyalar nedeniyle araçda veya karşı tarafta bir hasar oluşması,

Kaza durumunda 3. şahıslara verilen hasar ve zararlardan doğabilecek maddi tazminat tutarları, mecburi mali mesuliyet sigortası teminatı kapsamındadır.Teminat sınırları dışında kalan tutarlar için sözleşmede belirtilen kullanıcılara aittir.

 

Havaalanı Araç Teslim Alma

Rezervasyonunuzda belirtmiş olduğunuz uçuş bilgilerine göre uçağınız inmeden şirketimizin personeli tarafından isminiz yazılı bir levha ile size önceden tarafımızdan belirtilmiş olan iki çıkış kapısından birinde (A veya B) hiç bekletilmeden karşılanır ve en geç on (10)dakika içerisinde aracı teslim alırsınız

 

Havalimanı Araç Teslim Etme

Rent a car sözleşmesinde belirttiğiniz dönüş saatinden otuz (30) dakika önce yine şirketimizin yetkili bir personeli tarafından giden yolcu terminali önünde karşılanırsınız.

 

Tek Yön Kiralamalar

Aracın izmirim rent a car ofisi, İzmir havalimanı, İzmir otogar ve İzmir şehir merkezi sınırları (Max 25 km) haricinde başka bir yerde teslim edilmesi ve alınması durumunda tek yön adı verilen ücret uygulanır. Ücret tutarı yer ve mesafeye göre değişiklik gösterebileceği için lütfen rezervasyon yaparken bilgi alınız. Bodrum havaalanı için 100 Euro, Dalaman havaalanı için 120 Euro tek yön ücreti uygulanır.

 

Rezervasyonun İptali, Değiştirilmesi, Kiralamanın uzatılması ve Erken teslim

Rezervasyonlarınızı üç (3) gün öncesine kadar bilgi vermek kaydıyla hiçbir ücret veya ceza ödemeden iptal edebilir veya değiştirebilirsiniz. Kiralanan aracın Rent a car sözleşmesinde belirtilen dönüş tarihinden önce iade edilmesi durumunda kullanılmamış olan günlerin iadesi yapılmaz. Araç kiralama süresinin uzatılması talebi ancak sözleşmede belirtilen araç kiralama süresinin bitiminden bir (1) gün önce rezervasyon merkezimize haber verilmesi ile mümkün olur. Kiralama sözleşmesinin uzatılması halinde oluşacak ilave ücret müşterimizin, rent a car sözleşmesine bilgileri yazılmış olan kredi kartından mail order ile şirketimizin o tarihte ilan ettiği güncel liste fiyatından tahsil edilir. Eğer uzatma ihtimali kiralama başlangıcında önceden belirtilmişse oluşacak ilave ücret devam etmekte olan kiralama bedeli üzerinden hesaplanır.